Miejskie Przedszkole Publiczne nr 7 z oddziałami integracyjnymi w Bolesławcu

Górne Młyny 5

adres mail : mppsiedem@gmail.com

Rehabilitant

Zapobieganie wadom postawy takim jak: plecy okrągłe, odstające łopatki, spłycona lub pogłębiona lordoza kręgosłupa, pogłębiona lordoza odcinka szyjnego kręgoslupa, przodopochylenie czy tyłopochylenie miednicy, koślawość lub szpotawość  kończyn dolnych, płaskostopie.

1.Należy dbać o profilaktykę badań u dziecka (w tym także badań słuchu i wzroku)

2. Upominać i poprawiać dziecko kiedy przyjmuje złą pozycje siedzącą podczas zabawy

a) podczas siadu przy komputerze

- ważne jest aby stopy były odparte o podest tak aby był zachowany kąt prosty pomiędzy udem a podudziem,

- należy zadbać o odpowiednie oparcie w krześle pamiętając o prawidłowych krzywiznach kręgosłupa,

-biurko też powinno mieć odpowiednią wysokość, tak aby dziecko swobodnie mogło oprzeć się łokciami z wyprostowanym kręgosłupem

- monitor powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od oczu dziecka

- ważne jest też odpowiednie oświetlenie;

b) podczas siady na podłodze

- zdrowa pozycja to siad z prostymi kończynami dolnymi lub siad skrzyżny, pilnujemy aby dziecko nie siadało w literę ,,w".

3. Należy zadbać o obuwie aby nie było za małe ani duże.

4. Jeżeli u dziecka zaczynają się tworzyć wady postawy należy konsultować je na bieżąco z ortopedą i fizjoterapeutą i stosować się do zaleceń związanych z rehabilitacją i wybranymi ćwiczeniami.

5. Należy dbać o ruch u dziecka podczas dnia

- dziecka po powrocie z przedszkola powinno spędzać czas na dworze np. na spacerze, na placu zabaw,

- nie powinno się pozwalać dziecku spędzać zbyt dużo czasu przy komputerze czy telewizorze,

- należy uczyć dziecko od małego czynności związanych z samoobsługą, sprzątaniem

-należy angażować dziecko w różne domowe czynności: podczas gotowania, nakrywania do stołu, rozwieszania prania.

6. Dobrze jest zadbać o kondycję dziecka

- wspólne zabawy ruchowe w domy i na podwórku z rodzicami i rodzeństwem np. tory przeszkód z wykorzystaniem różnych domowych przedmiotów takich jak plastikowe butelki, pudełka, woreczki wypełnione fasolą, ryżem, folią bąbelkową, gazety itp.

- warto zapisać dziecko na wybraną formę sportu np. piłkę nożną, taniec, basen.