Miejskie Przedszkole Publiczne nr 7 z oddziałami integracyjnymi w Bolesławcu

59-700 Bolesławiec

Górne Młyny 5

adres mail : mppsiedem@gmail.com

Jak wspierać rozwój emocjonalno-społeczny u dzieci ?

Na co dzień wielu z nas martwi się o prawidłowy rozwój intelektualny naszych dzieci, zapominając o tym jak ważny i niezbędny w tym procesie jest prawidłowy rozwój emocjonalny. Aby dziecko mogło odpowiednio wykształcić tę sferę siebie, bardzo istotna jest umiejętność rozpoznawania, wyrażania, nazywania emocji i uczuć. Rola rodzica jest bardzo ważna w tym procesie. Poniżej prezentujemy kilka porad , które warto wprowadzić w Wasze życie:

• Słuchaj dziecka z czułością i empatią- tak aby dziecko poczuło się zrozumiane, słuchane, ważne. Odłóż wtedy telefon i inny obowiązki na bok, niech dziecko czuje się najważniejsze.

• Zadawaj pytania otwarte- stwarzaj możliwości do dialogu, opowieści.

• Nie odpowiadaj za dziecko- nie zakładaj , że wiesz co dziecko czuje, jak rozumie daną sytuację. Niech ono ma możliwość swojej opowieści.

• Pomóż dziecku nazywać emocje/uczucia- gdy widzisz, że dziecko się dobrze bawi, zauważ i powiedz mu, że widzisz , że jest szczęśliwe. Gdy widzisz , że jest smutne, nazwij te uczucia, wskaż skąd pochodzą, dlaczego się pojawiają.

• Nie oceniaj, nie krytykuj- daj dziecku prawo do przeżywania tego, co w danym momencie czuje.

• Nie bagatelizuj, gdy dziecko przeżywa coś trudnego, a Ty uważasz, że nie ma powodu do np. złości- zaakceptuj to, że dziecko ma prawo czuć to co czuje, i że właśnie dzieje się coś dla niego ważnego, bądź obok

• Czasami mniej tłumaczenia, a bycie obok jest najważniejszym co można zrobić- czasami nie potrzeba tłumaczeń, szukania rozwiązań, wystarczy bycie obok i współodczuwanie

• Mów dziecku o tym co Ty czujesz, niech emocje będą z Wami na co dzień, nazywajcie je, niech każdy ma takie samo prawo do ich przeżywania

Powodzenia