KONKURS " PACHNICA DĘBOWA"

Jesteś tu: » Strona główna » Sukcesy » KONKURS " PACHNICA DĘBOWA"

W konkursie

„Pachnica dębowa w Bolesławcu”

Pierwsze miejsce zajęła Weronika Feret,

Wyróżnienie zdobył Jasiu Roman

17 października 2012 r. w ramach obchodów „Święta Drzewa i Pachnicy” dzieci i młodzież z bolesławieckich szkół i przedszkoli oraz członkowie stowarzyszenia „Trójrzecze” symbolicznie otworzyli Aleję Przyleśną, która uznana została za grupowy pomnik przyrody w celu ochrony pachnicy dębowej. Aleję Przyleśną, która znajduje się na obrzeżach lasu komunalnego przy ul. Piastów w Bolesławcu, tworzy pięćdziesiąt siedem lip. W wypróchnieniach pięciu lip stwierdzono stanowiska chronionego gatunku priorytetowego w Unii Europejskiej, to jest chrząszcza - pachnicy dębowej. W Polsce jest on objęty ochroną gatunkową. Z uwagi na rzadkość występowania, chrząszcz ten został umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze, jako gatunek narażony na wyginięcie. Aleja lip stanowi doskonałe siedlisko dla życia i rozwoju pachnicy dębowej oraz innych gatunków chronionych chrząszczy odżywiających się drewnem lub próchnem. Podczas symbolicznego otwarcia Alei Przyleśnej posadzona została pięciometrowa lipa.

Święto Drzewa i Pachnicy było doskonałą okazją do nagrodzenia laureatów konkursów plastycznych oraz prezentacji projektów realizowanych przez stowarzyszenie Trójrzecze. Uroczyste wręczenie nagród w konkursach „Pachnica dębowa w Bolesławcu” oraz "Moje ulubione drzewo" nastąpiło w Sali Rajców. Nagrody wręczyli prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz prezes „Trójrzecza” Magdalena Głogowska. Impreza została zorganizowana przy wsparciu Miejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej Urzędu Miasta Bolesławiec.