Miejskie Przedszkole Publiczne nr 7 z oddziałami integracyjnymi w Bolesławcu

Górne Młyny 5,   59-700 Bolesławiec

E-mail: mpp7@boleslawiec.eu

Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr7 z oddziałami integracyjnymi w Bolesławcu w czasie pandemii koronawirusa

Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka

w czasie pandemii koronawirusa

Cel główny:

Wprowadzenie procedur dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Miejskim Przedszkolu Publicznym nr 7 z oddziałami integracyjnymi w Bolesławcu znajduje swoje uzasadnienie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka objętego opieką naszej placówki.

W związku z decyzją o otwarciu przedszkoli, zgodnie z wytycznymi MEN oraz GIS podczas przyprowadzania oraz odbierania dzieci z placówki należy stosować się do następujących zasad :

1.Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice/opiekunowie prawni . Podczas drogi do i z placówki rodzice /opiekunowie prawni zobowiązani są do zaopatrzenia dziecka, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust.

2.Rodzic/opiekun prawny  jest zobowiązany do zabrania środków indywidualnej ochrony dziecka ze sobą.

3. Rodzice/opiekunowie prawni osobiście powierzają dziecko nauczycielowi/pomocy nauczyciela przed drzwiami do placówki.

4. Przed drzwiami do budynku znajdować się może tylko rodzic/ rodzice/ opiekun prawny jednego dziecka, ewentualnie rodzeństwo uczęszczające do tej samej placówki. Pozostali rodzice czekają na zewnątrz z zachowaniem dystansu  – 2 metrów.

5. Przy wejściu do placówki  rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do nieściągania maseczek/ przyłbic ochronnych.

6. Rodzice mają na uwadze, że proces przyprowadzenia dziecka do przedszkola znacznie się wydłuży, dlatego powinni rozważyć, by pojawić się z zaplanowanym znacznym zapasem czasu, by uniknąć nerwowych sytuacji w czasie czekania na swoją kolej.

7. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

8. Jeżeli  dziecko ma symptomy alergiczne,  rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany przedstawić zaświadczenie lekarskie o alergii dziecka.

9.Jeżeli w trakcie pobytu dziecka w placówce, pracownik przedszkola zauważy niepokojące oznaki chorobowe u dziecka ,informuje telefonicznie rodzica/opiekuna prawnego , który jest zobowiązany w ciągu godziny od powiadomienia odebrać dziecko z przedszkola. Dziecko do czasu przybycia rodzica/opiekuna prawnego pozostaje odizolowane w odrębnym pomieszczeniu.

10. Po odebraniu dziecka z przedszkola rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany powiadomić placówkę o diagnozie lekarskiej dziecka.

11. Rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany do podania nauczycielowi aktualnego numeru telefonu , pod którym będzie z nim kontakt lub sposobu innej, szybkiej komunikacji oraz stałego kontrolowana połączeń podczas pobytu dziecka w przedszkolu.

12. Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.

13. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

14.  Rodzic/opiekun prawny wypełnia informację na temat zdrowia dziecka każdego dnia  i zgodę na pomiar temperatury dziecka podczas pobytu w przedszkolu -podpisuje i pozostawia w placówce.

15. Dziecko nie może zabierać ze sobą do placówki żadnych  przedmiotów lub zabawek,  w tym także napojów i jedzenia.

16. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.

17. Wydanie dziecka innym osobom, niż rodzice/ opiekunowie prawni może nastąpić tylko w  przypadku pisemnego upoważnienia rodzica/opiekuna prawnego do odbioru dziecka przez osobę trzecią. Sytuacje te należy wcześniej zgłosić nauczycielowi . Ogranicza się liczbę osób z zewnątrz.

18. Przedszkole nie wydaje dziecka na prośbę rodzica/ prawnego opiekuna zgłaszaną  telefonicznie.

19. Przedszkole nie wydaje dziecka osobom niepełnoletnim i nietrzeźwym.

20. W czasie odbioru dziecka, rodzic/opiekun prawny zgłasza nauczycielowi/pomocy nauczyciela swoje przybycie i czeka na dziecko przed drzwiami placówki.

21. Rodzice /opiekunowie prawni zobowiązani są znać i przestrzegać postanowienia niniejszej procedury. Do przestrzegania procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy przedszkola oraz rodzice/opiekunowie prawni.

Podstawa prawna:

Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 [1] dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337).

Wytyczne GIS, MZ i MEN w związku z otwarciem przedszkoli

Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego Dz. U z 2017, poz.356

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lipca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach